JUDO

DZIECI OD 6 LAT

Judo jest dyscypliną sportu pochodzącą z Japonii, której nazwa dosłownie oznacza „łagodną drogę”, lub też „drogę do zwinności”. Ten sport doskonale rozwija koordynacyjne, oraz kondycyjne zdolności motoryczne takie jak: wytrzymałość, siłę, szybkość, zdolność łączenia ruchów, poczucia równowagi, orientacji czasowo-przestrzennej.

Takie treningi to również ćwiczenia z elementami gimnastyki korekcyjnej, które umożliwią młodemu adeptowi Judo wszechstronny i harmonijny rozwój fizyczny. Judo jest najczęściej polecanym sportem dla dzieci przez lekarzy, fizjoterapeutów i trenerów różnych dyscyplin sportu.

Trening obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe, akrobatyczne, siłowe, zwinnościowe, gibkościowe, oraz ćwiczenia ściśle nastawione na naukę poszczególnych technik Judo. Zajęcia odbywają się na profesjonalnej, bezpiecznej macie do judo – tatami. Trudne elementy (rzuty, chwyty) mali zawodnicy ćwiczą kolejno w parach na miękkich materacach pod okiem trenera. W treningu często wykorzystuje się formę gier i zabaw odpowiednio zmodyfikowanych które przygotowują młodego zawodnika do bardziej zaawansowanego treningu w dalszych etapach szkolenia.

Zajęcia Judo odbywają się w dwóch grupach, uzależnionych od stopnia zaawansowania:

  • Grupa początkująca – zajęcia przeznaczone dla dzieci, które chcą poznać tę sztukę samoobrony. Podczas zajęć ćwiczący pozna techniki podstawowych padów, rzutów i trzymań występujących w Judo. Ponadto zajęcia te poprzez wysiłek, samodyscyplinę i zapoznanie się z japońską etykietą budują charakter i stabilność emocjonalną dziecka.
  • Grupa zaawansowana – zajęcia przeznaczone dla dzieci, które znają podstawy Judo, chcą podnosić swoje zdolności ruchowe i poznawać nowe techniki walki, które mogą bezpośrednio wykorzystać podczas zawodów krajowych i zagranicznych.
  •  

     Judo ćwiczy charakter. Rozwija pięć głównych cech:

  • W judo najważniejsze jest budowanie charakteru poprzez wysiłek, samodyscyplinę, ukierunkowane działania, etykietę i stabilność emocjonalną.
  • Dziecko przekonuje się, że aby dojść do czegoś, poprawnie wykonać technikę, czy osiągnąć wynik sportowy, należy wiele razy powtarzać to samo ćwiczenie.
  • Dzięki judo dzieci uczą się określać kierunek działania. Powinny wiedzieć, co robią i dlaczego.
  • Etykieta judo, wszystkie ukłony, przywitania i pożegnania – uczy szacunku dla drugiej osoby. Nigdy nie wiadomo, w czym nasz przeciwnik jest lepszy. Nie wiemy, w jakiej sytuacji i kiedy spotkamy się z nim ponownie.
  • Judo uczy stabilności emocjonalnej – tego, że sensowniej jest z dystansem spojrzeć na problem niż poddawać się chwilowym emocjom
Close Menu